5 основни причини защо кучетата скимтят

К учетата общуват със собствениците си и с останалите четириноги по много начини. Освен езикът на тялото, комуникацията на косматите ни другари е съпътствана от цял куп звуци, които издават как се чувства животното. Един от най-честите способи, чрез които домашните любимци общуват, е чрез скимтене. Има различни видове хленчене и ако знаете какви признаци да търсите, то ще бъде доста лесно да забележите какво иска или от какво се нуждае домашният ви любимец, пишат от Американския киноложки клуб.

5 от най-честите причини, поради които кучетата скимтят
- За внимание
Често срещана причина кучетата да скимтят е търсенето на внимание. Подобно на децата, четириногите действат по-настоятелно (дори може да се случи и агресивно), когато не получават толкова внимание, колкото искат. Възможно е домашният ви любимец да започне да хленчи и да прави всичко възможно, за да му се обърне внимание. Имайте предвид, че често отегчените кучета са склонни да станат разрушителни. Добър начин да избегнете този сценарий е да се уверите, че питомецът ви разполага с достатъчно ежедневни дейности, които да го уморят и да го накарат да се чувства удовлетворен.
- Искат нещо
Най-честата причина кучетата да хленчат е, че искат нещо. Домашният ви любимец ще използва скимтенето като начин да съобщи желанията си. Това може да е храна, разходка, лакомство или просто малко внимание.
Dogsandcats.bg

Ако обаче кучето ви хленчи за повече храна, след като току що е привършило с вечерята си, това е проблем, който следва да бъде коригиран. Уверете се, че никой в семейството ви не дава на косматия ви другар допълнително лакомства или остатъци от масата. И се въздържайте да давате на питомеца си повече храна в отговор на скимтенето му – така поведението само ще се влоши.
Идентично, хленченето за още разходка веднага, щом се прибирате отвън, може да индикира проблем с пикочния мехур или храносмилането.
- Болка
За съжаление, кучетата не могат да ни уведомят, че изпитват болка. Те могат само да общуват и да ни покажат, чрез скимтене, че нещо ги боли или изпитват определен дискомфорт.

Най-добрият начин да определите дали дадено хленчене индикира болка, е да наблюдавате питомеца си отблизо. Следете за конкретни движения или моменти, когато се случва скимтенето. Ако питомецът ви започне да хленчи, например, докато се качва или слиза по стълбите, лежи или скача на леглото, това може да значи, че има проблеми със ставите или костите. Ако животното изпитва болка, то ще хленчи, когато се натоварва определена част от тялото му.
Да предположим обаче, че скимтенето е постоянно и никакви други симптоми не показват, че определена част от тялото го боли? В такъв случай заведете кучето си на ветеринарен лекар за щателен преглед. Нараняванията може и да са вътрешни и ако не се лекуват – да станат опасни.
- Страх, безпокойство и стрес
Един от най-очевидните признаци на страх е хленченето. Ако забележите домашния си любимец да скимти, докато навън бушува гръмотевична буря или има заря в парка, това значи, че животното се страхува от непознати, силни шумове. Това е нещо често срещано в кучешкия свят. Проблем, който можете да разрешите чрез разсейване или като увеличите силата на звука на телевизията или радиото, например.

Вижте още: 10 вида шум, които стряскат кучето ви
Тревожното кучешко скимтене се случва най-често, когато се случи нещо, което тревожи четириногото. Една от най-честите причини, поради които кучетата хленчат, е тревожността при раздяла. Тя е свързана с притеснението, че стопанинът им напуска къщата. Още за това кога можем да кажем, че кучето изпитва тревожност при раздяла - четете тук
- За извинение
Покорното или „извинително“ скимтене е еволюционна черта, която е останала у нашите кучета още от времето, когато са били диви. Това е начинът на косматия ви другар да ви покаже, че знае, че вие сте неговият водач. Обикновено това хленчене се случва, когато собственикът хване кучето си да прави нещо, което не трябва. Ако, например, станете свидетел на това как домашния ви любимец дъвче вашите чехли или мебели, преобръща боклука или скача на леглото ви, когато знае, че не трябва, той може да започне да хленчи извинително.

Специалистите са на мнение, че това поведение идва от предците на кучетата, вълците, които бивали прогонени от глутницата, когато нарушат правилата й. За да бъде приет обратно, вълкът трябвало да наведе глава и да сложи опашка между задните си крака. Същата поза, която домашният ви любимец демонстрира, когато изглежда виновен. Ако кучето ви скимти тихо, за да ви се извини, просто приемете извинението му и се отдалечете. Това ще изпрати сигнал, че то е добре дошло обратно.
Скимтене при малките кученца
Както кученцата, така и възрастните кучета хленчат и скимтят, но често по различни причини. При кутретата тази вокализация най-често се проявява, когато се усещат несигурни или в беда, например, когато не могат да намерят майка си. Те издават звуци, за да може майка им да ги потърси, докато както разгледахме по-горе, при възрастните им събратя скимтенето има различна мотивация според контекста. Важно е да определите защо вашето кученце скимти и хленчи, за да можете да го утешите, когато не се чувства добре и да се погрижите за нуждите му.
Защо кученцата скимтят?
Кученцата скимтят и хленчат в различни ситуации, така че е важно стопаните да определят причината за стреса на питомеца си, за да могат да му помогнат да се успокои и да се чувства по-добре. Основните причини защо малките кученца скимтят са:
- Раздяла
Кученцата плачат или скимтят, когато се чувстват уплашени и сами, след като са били отделени от майка си, братчетата и сестричетата си и са в нова среда, например, през първите дни, когато донесете новото си приятелче у дома.

Когато новото ви приятелче свикне с вас и другите членове на семейството ви, то може да плаче и хленчи, когато е отделено от тях. Това може да се случва през нощта, когато стопанинът спи, а животното е отделено в клетка или на леглото си. Не забравяйте, че кутретата са свикнали да спят до майка си и останалите членове на котилото си, гушкайки се в други топли тела. А да се наложи да се научиш да спиш сам може да бъде страшно и самотно.
- Болка
Кученцата плачат или хленчат, когато изпитват болка, например, когато им се поставя първата ваксина или когато ноктите им са подрязани твърде късо.
- Болест
Кученцата плачат или хленчат, когато не се чувстват добре. В допълнение към скимтенето, те може да имат други признаци на заболяване, като повръщане, диария или секрет от очите или носа.
- Предмети извън обсега
Ако любимата играчка на кученцето се търкулне извън обсега му, то може да скимти, ако не може да я вземе.
Трябва ли да игнорираме скимтящото си кученце?
Когато кученцето ни е в беда, добре е да му обърнем внимание и да го утешим. Може да не е нужно задължително веднага да го вземете на ръце, въпреки че в определени ситуации физическият контакт може да осигури комфорт на приятелчето ви. Например ако друго куче лае по него или непосредствено след като ветеринарният ви лекар му е поставил ваксина.

Ако кученцето ви скимти от разочарование, след като е загубило любимата си играчка или сте му взели предмет, който не е трябвало да дъвче, като скъпата ви обувка или дистанционното на телевизора, направете нещо, за да го разсеете и да прекъснете хленченето му. След това пренасочете вниманието на приятелчето си към по-подходящи играчки и занимания.
Малките кученца често плачат и хленчат в зависимост от ситуацията. Това обикновено е вик за помощ или нужда от утеха. Не игнорирайте хленченето или плача на домашния си любимец и се опитайте да разберете причината за стреса, който явно изпитва.
Важно е да осигурите на домашния си любимец комфорта, от който се нуждае, през първите няколко дни, след като го доведете у дома, а по-късно – да акцентирате върху подходящ обучение, за да се справите с евентуални специфични проблеми с поведението или да подобрите комуникативните му умения.
Вижте още: 5 различни кучешки звуци и тяхното значение
Не забравяйте, че както положителните, така и отрицателните преживявания през този важен период на социализация ще повлияят на бъдещото поведение на вашето кученце. Искате то да не е страхливо, а отворено за срещи с други четириноги и хора, развълнувано да се впусне във всяко ново приключение! Колкото повече четириногото ви приятелче се чувства сигурно и спокойно, толкова по-уверено и позитивно ще бъде то като възрастен.
Какво да правим при прекомерно скимтене на кучето ни
Справянето с прекомерното скимтене при кучетата изисква задълбочено разбиране на първопричината за поведението. Ето какво можете да направите, стъпка по стъпка, за да определите какво се случва с домашния ви любимец и как можете да му помогнете.

- Изключете потенциални медицински проблеми
Първо и най-важно е да се уверите, че кучето ви няма медицински проблем. Колкото и да се стараете по посока обучение, нищо няма да се промени, ако питомецът ви изпитва болка или дискомфорт. Възможно е скимтенето на домашния ви любимец да се дължи на здравословен проблем, ако то:
- Започне внезапно
- Е често или упорито
- Е интензивно
- Е придружено от признаци на дистрес като летаргия, загуба на апетит или друго необичайно поведение
- Не изглежда свързано с някаква мимолетна емоция или желание
Ако подозирате, че хленченето на кучето ви може да се дължи на медицинско състояние (или не сте сигурни), консултирайте се с ветеринарен лекар възможно най-скоро.
- Определете какво го предизвиква
След като медицинските причини бъдат изключени, време е да сложите детективската шапка и да се опитате да установите какво причинява скимтенето и хленченето на домашния ви любимец.

Тъй като има много причини, поради които четириногите прибягват до тази вокализация, важно е да следите цялостния контекст на ситуацията.
Примерите включват:
- Ако кучето ви е било цял ден у дома, без да е имало възможност да отиде до тоалетна, може да скимти, защото има нужда да се облекчи.
- Ако домашният ви любимец скимти, когато вземете в ръка каишката му, това вероятно е израз на вълнение.
- Ако кучето ви скимти, когато го сложите в клетката му, то вероятно изразява недоволството си от това, че трябва да стои затворено.
- Ако косматият ви другар започне да скимти около времето, когато обикновено го храните, той вероятно изразява желание да хапне.

- Разберете разликата между критични и некритични проблеми
Намирането на баланс между това да бъдете отзивчив стопани на куче и да не се поддавате на всяко хленчене от негова страна е от решаващо значение. Ключът към това е да можете да правите разлика между скимтенето, сигнализиращо за истинско страдание, и това, показващо, че питомецът ви търси внимание.
Някои от случаите, при които трябва да обърнете внимание на хленченето на кучето си възможно най-скоро, включват:
Неотложни нужди от тоалетна. Ако са минали няколко часа, откакто домашният ви любимец е имал възможност да отиде до тоалетна и той скимти, незабавно го изведете навън.
Признаци на болка или физически дискомфорт: Ако кучето ви показва признаци на болка или дискомфорт, посещението при ветеринарен лекар, за да се разбере какъв е проблемът, е наложително. В допълнение към хленченето, някои признаци могат да включват: нежелание да бъде докосвано, безпокойство, прекомерно облизване, куцане, по-бавно ходене или отказ от разходка.

Страх от външни фактори: Когато скимтенето на кучето произтича от тревожност, дължаща се на външни фактори, като гръмотевици или фойерверки, пренебрегването му може да засили стреса, който животното изпитва. Важно е да помогнете на кучето си да свикне и да се чувства комфортно с подобни стимули.
- Осигурете адекватна физическа и психическа стимулация
Понякога скимтенето на кучето ви може да е еквивалентно на мрънкането на тийнейджър, който изтъква: „Ох, толкова ми е скучно!“ За да държите отегчението настрана, домашният ви любимец се нуждае от достатъчно упражнения и умствена стимулация. Редовните разходки, времето за игра, вниманието от ваша страна и интерактивните играчки могат да помогнат за намаляване на скимтенето, предизвикано от скука.
- Потърсете професионална помощ
Ако въпреки усилията ви скимтенето на кучето ви продължава или е свързано с по-сложен проблем, като например постоянна тревожност при раздяла, помислете за работа с професионален треньор или поведенчески специалист. Те могат да ви предоставят ценни насоки и техники, които да помогнат за справяне със специфичните нужди на домашния ви любимец.
